Arapça Öğrenmek

Arapça Öğrenmek

Arapça dilleri dünya üzerindeki en eski ve en kapsamlı dillerden bir tanesidir. Barındırdığı harfler gereği ve en eski kültürlerin getirdiği kültürel birikimler sayesinde geniş kelime haznesine sahiptir. Arap toplumları zamanla yaşantılarındaki sorunlarla karşılaşarak yeni kelimeler keşfetmiş ve biriktirdikleri bu kelimeler sayesinde kendilerini en doğru şekilde ifade etmeye çalışmıştır. Bu sayede çok zengin bir dil ortaya çıkmıştır. Arapça kökeni İbranice Fenike dil ailesinden eski bir kökene sahiptir. Günümüzde bir sürü Arap ülkeleri tarafından resmi dil kabul edilerek ülke geneli yüksek bir nüfus oranı ile konuşulmaktadır.

Dünyada Bilinen Bir Dil

Dünya da en çok konuşulan dillerden bir tanesi olan Arapça dili dünya üzerinde 300 milyondan fazla insan tarafından konuşulduğu düşünülmektedir. Birleşmiş milletlerin, ilan ettiği altı resmi dilden bir tane olma özelliği gösteren Arapça dili barındırdığı kelimeler ve konuşulan farklı kültürler nedeniyle birden fazla lehçeye ayrılmış durumdadır. Dil farklı kültürler tarafından kullanılırken zamanla bazı kelimelerin söyleniş ve kullanım tarzlarında farklılar gelmesiyle lehçeler oluşur. Bu şekilde oluşan farklı yapıdaki lehçeler kültürleri yansıtan bir ayna özelliği göstererek o toplumdaki insanların kendilerini ifade etmesinde kolaylık sağlamak adına zamanla meydana gelmektedir. Arapça kursu almak istediğimizde bu tür lehçe farklıkları karşımıza çıkmaktadır. Arapça dili sağdan sola yazılması ve içerdiği kelimeler itibariyle öğrenilmesi zor biraz daha karmaşık bir dildir.

Arapça Konuşabilmek

Arapça dili dünya üzerinde önemli bir topluluk tarafından konuşulmakta ve birçok insan tarafından merak edilmekte. Gerek Arap kültürünün farklı olması gerekse sosyal yaşantılarındaki giyim, yemek gibi tarzları yüzünden batı kültürü başta olmak üzere diğer ülkelerin ilgisini oldukça çekmektedir. İnsan doğası gereği farklı gördüğü şeyleri merak etme ve haklarında bilgi sahibi olmayı istemektedir. Bu nedenle çoğu kişi gerek akademik gerek iş dolayısıyla bu dili öğrenmek adına Arapça kursu veren kurumlara müracaat etmekte ya da kendi imkânlarıyla bu dili öğrenmek istemektedir. Dünya genelinde insanların çoğu farklı ülkeler hakkında bilgi edinip hayatına renk katmak hem de kişisel gelişimi konusunda daha donanımlı bir birey haline gelmek adına ikinci bir dil öğrenmek için çaba göstermektedir.

Bir cevap yazın