Bir Tenis Maçı İçerisinde Kaç Adet Hakem Bulunur

Bir tenis maçında toplamda 13 tane hakem yer alır. Bu 13 adet hakemin hepsinin görevleri birbirinden farklıdır. Normal bir futbol maçında 1 adet hakem bulunurken, tenis maçında toplamda 13 adet hakem yer alması gerekir. Bunun sebebi ise oldukça disiplinli ve kurallı bir maç olmasının sağlanmasıdır. 1 adet normal hakem, 1 adet kenarda oturan başhakem, her 2 yanda da birer tane olmak üzere toplamda 2 adet ayak hatası hakemi, 6 adet dikey çizgi hakemi, 2 adet yatay çizgi hakemi ve 1 adet ağ hakemi maçta yer alır. Normal hakem olarak adlandırdığımız hakem, maç içerisinde yer alan yüksek sandalyede oturan hakemdir. Yüksek sandalyede oturan hakem maçı kuşbakışı olarak da takip eden hakemdir.

Tenis Maçlarının Oynandığı Kort Sahasına Uygun Ayakkabı Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Kort sahası, tenis maçlarının yapılmış olduğu, sert ve farklı birçok zemine sahip olan sahalardır. Bu sahalarda ayakkabı tercihi günlük ayakkabılardan farklı olmalıdır. Tenis maçı çok hareketli ve oldukça ani hareketler gerektiren oyunlardır. Bu oyunlarda ise bir sağlık riskinin doğabilmesi oldukça büyük bir olasılıktır. Bu olasılığı da engelleyebilmek için tenis kortlarının yüzeyine uygun olacak olan ayakkabıların tercih edilmesidir. Tenis ayakkabıları her spor markası tarafından üretilen ayakkabılardır. Bu ayakkabıların özellikle topuk kısımları normal ayakkabılardan daha farklı olmaktadır. Sert topuk tabanları yerine ayakkabıların üretiminde yumuşak topuk tabanlı ayakkabı kullanılır. Çarpma tesirinin en az seviyede olduğu ve aynı zamanda da alt taban desenini yoğun olarak taşımakta olduğu ayakkabılardır. Bu ayakkabıların tenis maçlarında ve kort sahalarında kullanılması daha doğru bir seçenek olabilecektir.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu, 1953 yılından beri varlığına devam etmekte olan bir federasyondur. Federasyon içerisinde 60.000’e yakın lisanslı tenis oyuncusu ve bunun yanı sıra da 240 adet federe kulüp yer almaktadır. Federasyon, 1953 yılından itibaren özerk bir yapı halini almış olsa da neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile aynı yaşta olan bir federasyon yapısındadır. Türkiye Tenis Federasyonu’na ilk kez başkanlık yapan isim ise Server Bey ismi olmuştur. Federasyona 2022 yılında yani günümüzde Cengiz Durmuş başkanlık yapmaktadır. Cengiz Durmuş ise 1965 yılı, Ağrı doğumludur. Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü mezunu olan Durmuş aynı zamanda da oldukça iyi ve başarılır bir tenis oyuncusudur.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın