Ceza ne işe yarar?

Pek çok anne baba çocuğu terbiye ederken işler zora girdiğinde, işin içinden çıkamadığında ve yoğun çaresizlik duyguları egemen

olduğunda baş vurduğu yollardan bir de maalesef ceza oluyor.

Danışanlarımdan biri kendi çocuğuyla yaşadığı bir deneyimi paylaştı. Oğlum arkadaşının evine gitmiş ve arkadaşıyla oynarken arkadaşının odasında bir yazı tahtası görmüş. Tahtada kardeşlerinin adları ve altlarında her birine ait puanlar varmış. Bunun ne olduğunu sorduğunda arkadaşı ”onlar bizim puanlarımız yaptığımız her kötü davranışa annem bize puan veriyor ve ona göre ceza alacağız” demiş.

Böyle bir durumu yaşayan çocuklar ne kadar doğal ve ne kadar iç denetimli olurlar? Gelin uygulanan cezanın etkilerine bakıp öyle karar verelim.

Ceza sorunların nedenlerine değil belirtilerine yöneliktir. Sırf bu bile kaçınılması için yeterli bir nedendir. Sorun çözülmemiş olacağı için, başka anormal davranışlarla yeniden kendini gösterecek ve tırmanışa geçmesi kaçınılmaz olacaktır.

Ceza çocuğu eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmekten alıkoyar ve dolayısıyla da sorumluluk duygusundan uzaklaştırır. Çocuk yaptığı davranışın bedelini cezayla ödediği için hatayı kendisine hak görür ve tekrarlamaktan geri durmaz.

Cezanın neden olduğu coşkular stres devrelerini uyarır ve çocuğun yaptığı davranış hakkında düşünmesini engeller.

Çocuğu utandırır ve yaptığı eylemin bilincine varmasını sağlayacak olan sağlıklı suçluluk duygusunu engeller.Onun yerini kötü bir kişi olma duygusu alır.

Ebeveyn çocuk ilişkisinin kalitesini bozar. Çocuk ebeveyninin çaresiz kaldığı için bu yola baş vurduğunu fark eder ve ebeveynine güveni azalır.

Bir süre sonra ceza etkisini kaybeder ve ebeveyn otoritesini kaybeder.Ceza vermek otoriteyi göstermek değildir. Otorite olunamadığı için ceza verilir.

Ceza genellikle yoğun öfke ve çaresizlik duygularıyla verildiği için akıl dışı, orantısız ve sorunlu davranışlarla ilgisiz olacaktır.

Hiçbir anne-baba gözü gibi koruduğu çocuklarına bilerek zarar vermek istemez. Şimdi cezanın olumsuz etkisi bu kadar fazla iken ve hiçbir yararı yok iken cezaya veda etme zamanı.

Kendine güvenen, iç denetimli, huzurlu, mutlu çocuklar yetiştirmeniz dileğiyle..

Kaynak: habersundu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Ne iyi gelir | Kurumsal Kimlik | GanoBet | Bahis siteleri