Elon Musk açıkladı, SpaceX Starlink farklı araçlara da geliyor

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için başarılı kalkışlara devam ederken, servis için önemli bir açıklama geldi.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan bu kalkışlarla beraber beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.200‘e kadar ulaşmış durumda. Elon Musk en son yıl sonunda sistemde elde edilen hızın 300 Mbps seviyesine çıkacağını, gecikmenin ise 20 ms seviyesine gerileyeceğini açıklamıştı. Musk şimdi ise Starlink’in sadece evler ya da iş yerleri için olmadığını duyurdu. Elon Musk süreçten terminalin boyutu nedeniyle Tesla araçları çıkarıyor ancak Starlink’in uzaydan interneti uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlara getireceğini açıklıyor. Bunun için ABD merkezli FCC’den onay bekleyen firma, şimdilik bu araçlar için nasıl bir terminal planlıyor bilinmiyor. Henüz bu konuda Elon Musk’tan bir görsel de gelmiyor. Ancak sürecin sürekli hareket halinde olacak araçlara gelmesi gerçekten önemli görünüyor.

Not connecting Tesla cars to Starlink, as our terminal is much too big. This is for aircraft, ships, large trucks & RVs.

— Elon Musk (@elonmusk) March 8, 2021

SpaceX Starlink projesi için mevcut rakamlar nasıl?

Servis şu an ABD, İngiltere ve Kanada sınırların kullanılabiliyor. Son gelen bilgilere göre servisin beta abone sayısı 10 bin rakamını geride bıraktı. Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı aktarılıyor. Yine söylendiği kadarıyla servis şu an 31 ms altında gecikme ile görev yapıyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıdaki anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor. Servisin Türkiye’yi 2021 sonunda kapsayacağı açıklanıyor. Ancak bunu kesin olmadığını belirtelim.

Kaynak: hermakale.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir