Sony’den orta format 128 megapiksellik sensör

Sony, orta format makineler için geliştirdiği 128 megapiksellik görüntü sensörünü tanıttı. Sensör Fujiifilm GFX100 modelinde kullanılan sensörle benzer bir boyuta sahip.

Sony, sensörün endüstriyel kullanım için tasarlandığını belirtse de bu sensörün tüketici ürünlerinde de karşımıza çıkma ihtimali mevcut. IMX661 sensör global bir deklanşöre ve 127,68 megapiksel etkili piksel sayısına sahip. 3.45 μm piksel boyutu sunan sensörün hem siyah/beyaz hem de renkli versiyonlarının olacağı belirtiliyor. Sony’nin orijinal cihaz yapılandırması ve kullanılan arabirim teknolojisi, geleneksel ürünlere göre neredeyse dört kat daha hızlı görüntü okuma sağlıyor. Artan piksel sayısı, kare hızında düşüş ve daha uzun okuma süreleri gibi sorunlara neden oluyor. Sony’nin geliştirdiği sensörün bu sorunları ortadan kaldırdığı ifade ediliyor. Yeni sensör çıktı arayüzünü daha hızlı hale getirmek için Sony tarafından geliştirilen ölçeklenebilir düşük voltaj sinyal teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji 10 bitte 21,8 fps’ye kadar çekim imkanı sağlıyor.

Sony imzalı sensör hangi alanlarda kullanılacak?

Sensörün geniş alan izleme ve hava fotoğrafçılığı gibi çeşitli endüstriyel kameralarda kullanılması bekleniyor. Renkli sensörün nisan ayında, siyah/beyaz sensörün ise mayıs ayında sevkiyatının başlayacağı dile getiriliyor.

Kaynak: birguncel.com

Bir cevap yazın