Suda gidebilen hibrit temelli kışkırtıcı askeri araç ile tanışın

Ukrayna merkezli Highland Systems tarafından tasarlanan suda gidebilen hibrit temelli kışkırtıcı askeri araç Storm, geleceğin araçlarından.

Şimdilik sadece sayfada gördüğünüz konsept çizimleri paylaşılan Storm, gerçekten oldukça kışkırtıcı görünüyor. Abu Dhabi merkezli IREX Defense Expo kapsamında görücüye çıkarılan askeri araç Storm, hem karada hem de suda gidebilmesi için tasarlanmış. Paletli altyapı üzerinde yol alan araç, aktarıldığı kadarıyla hibrit bir temel üzerine oturtulmuş. Bu açıdan sınıfında bir ilke imza atan tam 2.500 beygir gücündeki Storm, tam 8 ton ağırlığında ve karada 140 km/s hıza çıkabiliyor. Suda ise 30 km/s hıza çıkabildiği aktarılan araç, dizel ile elektrik altyapısını birleştirerek 18 ila 36 saat arasında görev yapabiliyor. Aracın sadece pilleriyle alabildiği yol ise hıza bağlı olarak 1,5 ila 3,5 saat arasında değişiyor. Birçok zorlu arazide rahatlıkla yol alabilecek şekilde tasarlanan “modüler” araç, elbette zırhlı yapıda tasarlanmış ve tasarımsal olarak Batman için özelleştirilmiş gibi görünüyor.

Askeri araç Storm şimdiden dikkat çekti

İstenirse otonom yani uzaktan insansız kontrol için de özelleştirilebileceği aktarılan Storm, şimdilik ne zaman kullanıma çıkacak bilinmiyor. Böyle bir araca herhangi bir ülke ordusunun ilgi gösterip göstermediği de henüz açıklanmış değil. Storm için şimdilik açıklanmış bir fiyat etiketi de bulunmuyor.

Kaynak: yazdirma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir