Tenis Isınma Hareketleri Neden Gereklidir Ve Nasıl Yapılır

Tenis dünya üzerinde tenis raketi ile oynanan oyunlar arasında oldukça popüler örneklerden bir tanesidir. Tekler müsabakalarında 2, çiftler müsabakalarında 4 oyuncuyla oynanan maçlar kıyasıya rekabeti söz konusu kılmaktadır. Bu anlamda maçların seyircisi de oyuncular kadar adrenalin yaşamaktadır. Tenis maçları; kortların yapısı, oyuncuların sportif özellikleri ve tenis tecrübesi birleşiminde kazanılmaktadır Bu sebeple maçlar oldukça yoğun bir ilgiyle geçmektedir. İyi bir maçın yapılabilmesi için oyuncuların belli bir hazırlık sürecinden geçmeleri önemli bir zorunluluktur. Bu anlamda zaten yoğun olan antrenmanların dışında maça hazırlık sürecinin dikkate alınması oyuncu açısından önemli bir avantaj sağlayacaktır. Oyuncunun rakibine üstünlük sağlaması için gerekli olan öncüllerden bir tanesi de doğru ısınmadır. Tenis ısınma hareketleri ile en büyük hazırlık yapılmış olacaktır.

Tenis ısınma hareketleri maç hazırlıkları içerisinde oldukça önemli yere sahip bir kavramdır. Bu kavrama yeteri kadar önem verilmesi maçın seyri açısından çok ciddi bir etki oluşturabilir. İyi bir tenis oyuncusu olabilmek için iyi bir ısınma alışkanlığı edinilmesi önem arz eder. Bu sayede oyuncu kendini geliştirebilir. Diğer taraftan ısınmanın hem vücuda hem de zihne etkisi olduğu bilinmektedir. Bu sayede hem fiziksel ve hem de psikolojik olarak hazırlık yapılmış olur.

Tenis ısınma hareketleri maç öncesi iki önemli hareket grubu ile ifade edilebilir. Bu hareket grupları içerisinde en önemli olan örnek hafif tempolu koşudur. Hafif tempolu koşu genel ısınmayı sağlaması bakımından önem arz eder. Bu anlamda tenis kortu çevresinde yapılacak ortalama 5 turluk hafif koşu idealdir. Hafif koşu ardından yoğun tempolu koşu ihtiyacı doğar. Bu sayede tüm kas grupları ısıtılabilir. Koşu ile ısınan kaslar; açma germe hareketleri ile en verimli haline ulaşır. Bu anlamda tenis maçı öncesi ısınma hareketlerinde açma germe egzersizleri oldukça önemlidir. Bu hareketler eklemlerdeki hareket aralığını yükseltmektedir. Bu sayede maç sırasında yaşanacak kasılmaların önüne geçilebilir. Diğer taraftan tenis kortundaki performansın daha da rahat olması sağlanır. Böylece mevcut hareketler daha da verimli hale gelir. Açma germe hareketlerinin ardından vücudun ve kasların rahatlaması da önemli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın karşılanması doğrultusunda yapılacak nefes egzersizleri iyi bir tamamlayıcı rolündedir.

Bir cevap yazın