WhatsApp yeni dönem için uyarılara yine başladı

Popüler servis WhatsApp, gizlilik endişeleri konusunda geri adım atmıyor. Firma yeni dönem için kullanıcılara yine uyarı gösteriyor.

Hatırlamak adına WhatsApp kişilerin karşısına geçtiğimiz ay yeni bir gizlilik politikası çıkardı. Bu herkes için zorunlu olan ve kabul etmeden WhatsApp‘ın kullanılamayacağı yeni dönemde Facebook ile hiç olmadığı kadar yüksek oranda WhatsApp verisi paylaşılacaktı. Normalde bu zorunlu yeni dönem için 8 Şubat 2021 tarihi verilmişti. Ancak dünya genelinde artan tepkiler yüzünden firma bu süreyi ertelemek zorunda kaldı. Yeni tarih Facebook tarafından 15 Mayıs olarak açıklandı. 15 Mayıs tarihine daha ciddi bir zaman var ancak mobil uygulamalarda kişilerin karşısına yeni döneme hatırlatan bildirimler çıkarmaya başladı. Burada yeni dönemin özetini yapan firma, bu hamlesiyle çok ciddi şekilde kullanıcı kaybetmeye devam edecek gibi görünüyor. Şirket bu süreçte büyük yanlış anlaşılmaların olduğunu aktarıyor ancak kişiler bir kez tepki oluşturmuş durumda.

WhatsApp kısa süre önce de önemli yenilikler ile geldi

WhatsApp geçtiğimiz hafta atıldıktan 24 saat sonra otomatik olarak silinen mesaj altyapısı üzerinde çalışıyor olmasıyla gelmişti. Dün ise firmanın güvenlik konusunda attığı adım ses getirmişti. WABetaInfo‘ya göre firma Android ve iOS tarafındaki buluta atılan sohbet yedeklerini şifreleme açısından çalışma yapıyor. Bu konuda daha önce de gündeme gelen firma, artık çıkışa hazır görünüyor ve bu elbette oldukça olumlu karşılanıyor.

Bulut yedeklerine kendisinin erişemeyeceği parola konulmasına da imkan tanıyacak firma, sohbet yedeklerinin içerisindeki medya içeriklerini de şifreliyor. Bu da gizlilik / güvenlik konusunda sık sık gündeme gelen firmanın çok önemli bir adımı olarak görünüyor. Normalde uçtan uca şifrelenen içeriklerin bulutta (iCloud veya Google Drive) erişebilir olması (Yasal talep gelirse içeriklere bakılabiliyor) önemli bir eksikti.

Kaynak: yayinyapan.com

Bir cevap yazın